„Co nelze změřit, to nelze ani zlepšovat“

Časté otázky a odpovědi

Jak často se ranky aktualizují a jakých hodnot nabývají?

Každý rank má určitou hodnotu, která vyjadřuje kvalitu webové stránky. Algoritmy počítající hodnotu ranků jsou u každého vyhledávače (přirozeně) jiné, proto se i výsledky liší. Veškeré informace o rancích najdete v jednotlivých sekcích v menu.

Jak mohu zlepšit hodnocení svých stránek?

Hodnocení Vašich stránek je závislé nejenom na počtu zpětných odkazů, ale také na struktuře a validitě kódu stránek. Vyhledávače pracují se zdrojovým kódem a podle toho řadí výsledky ve vyhledávání. Přehledné a optimalizované weby se zobrazují výše nad ostatními výsledky. Malý soupis těch nejdůležitějších kritérií naleznete na stránce zabývající se optimalizací pro vyhledávače.

Jaký způsobem zvětším ranky svého webu?

Google Pagerank, Seznam S-Rank a Jyxo Rank zvětšíte počtem kvalitních tematických odkazů vedoucích na Vaše stránky. Můžete například měnit odkazy, registrovat se do katalogů, koupit si je nebo rozjet self promotion akci - nabídnou uživatelům nějakou službu, kterou sami budou rádi propagovat jiným. Ranky Alexa a Compete se odvíjejí od návštěvnosti - Jediným rozumným řešením je provést SEO optimalizaci nebo reklamní kampaň, aby k Vám zavítalo více lidí. Rozhodně se nedoporučují autohits a autosurf systémy, které mohou Vašemu webu naopak hodnocení ubrat.

Proč jsou různé hodnoty při zadání adresy s a bez www před adresou?

Vyhledávače rozlišují adresu s www a bez www před adresou. Z toho vyplývá, že je dobré sjednotit zpětné odkazy vedoucí na Vaši stránku tak, aby ukazovaly na jednu (hlavní) stránku. Týká se to i rozdílných hodnot u domén 3. řádu a nižších. Jednoduše toho docílíte pomocí přesměrování 301 v hlavičce stránky. Dnes se hojně používá mod_rewrite, který tento problém pohodlně vyřeší. Návod na mod_rewrite.

Google PageRank je najednou 0/10, co se stalo?

Pokud máte nějaké Google backlinky, tak ověřte, zda není náhodou vaše doména blokovaná. V Googlu to zjistíte vyhledávacím dotazem "site:http://www.mojedomena.cz". Jestliže vrátí nějaké naindexované stránky, tak jde nejspíše o dočasné snížení ranku. Často se to stává u stránek, které jsou staré tři měsíce až půl roku. Každopádně potřebujete zpětné odkazy, aby byl GPR vyšší něz nula :).

Na jyxoranku se najednou zobrazuje nula, co se stalo?

Vyhledávače čas od času přepisují svoje hodnoty. Google například jednou za kvartál (čtvrt roku). U Jyxa je přepisování častější, ale po dobu přepočítávání je na ukazateli bohužel nula. Někdy tento problém trvá pár dní, někdy i několik týdnů. Je to zbůsobeno změnou počtu zpětných odkazů vedoucích na Váš web.

Jak se sociální ranky počítají?

Hodnoty se vztahují k URL adrese, kterou jste vyplnili - nikoliv k celé doméně. U Facebook ranku se sčítají LIKE, SHARE a KOMENTÁŘE dohromady.

Co je mozRank a k čemu slouží?

MozRank má obdobný algoritmus jako slavný Pagerank s tím rozdílem, že data zpracovává firma SeoMoz prostřednictvím archivu Linkscape, ve kterém je nakešováno 41,3 miliardy webových stránek. Pomocí mozRanku lze teoreticky předvídat hodnotu Pageranku po dalším Google Update (Dance). Nutno dodat, že archiv není tak rozsáhlý jako má Google, proto v něm nemusí být nové stránky nebo stránky s nízkým hodnocením PR.

Proč se liší počet Google a Yahoo backlinks?

Oba vyhledávače mají jiné postupy indexování odkazů. Yahoo indexuje všechny odkazy, zato Google jen ty, které jsou "kvalitní" a tematické. Seznam odkazujících webů si v chytrých vyhledávačích zjistíte dotazem "link:http://www.mojedomena.cz".

Kde mohu nalést články o SEO a Rancích?

Vytvořil jsem stránku s aktuálními články o SEO, doménách a vyhledávačích. Data se pravidelně sbírají z veřejných RSS zdrojů, doporučuji sledovat. K zajímavým zahraničním blogům patří například https://moz.com/blog.

Na jakých stránkách můžu svůj web přidat do vyhledávačů?

Pokud se budeme bavit o těch největších, tak můžete stránky přidat do vyhledávače Google, Seznam, Jyxo, případně i do Bing. Vyhledávače používají internetové roboty (tzv. Boty), kteří Vaši stránku dříve či později objeví. Ručním přidáním stránky tento proces urychlíte. Proces "odhalení" nové stránky lze urychlit také vytvořením mapy stránek.

Jde někde zjistit, jakou má můj web cenu?

Ano, lze. Na stránkách www.websiteoutlook.com (určitě jich bude více) si můžete změřit cenu svých stránek. Přesně definovaný vzorec pro výpočet není, jsou to pouze spekulativní hodnoty zjištěné z obecných vlastností Vašeho webu - zejména ranků a SEO kritérií.

Tyto stránky se mi velice líbí, mohu je nějak podpořit?

Největší podporou je samozřejmě věrnost :). Pokud chcete, tak se můžete stát fanouškem této stránky na facebook.com. Pro ty movitější tu je možnost přispět jakoukoliv částkou na elektronickou peněženku PayPal. Podpoříte-li jinou cestou - i Vám veliké díky!