„Co nelze změřit, to nelze ani zlepšovat“

SEO optimalizace

Většina ranků (kromě Alexa a Compete Ranku) je založena na tématických zpětných odkazech. Tématický zpětný odkaz je odkaz, který směřuje na Vaši stránku ze stránky s podobným nebo stejným zaměřením. Určitě není od věci vyměnit si s těmito weby pár odkazů, nic se tím zkazit nedá. Obecně se doporučují textové odkazy, kde záleží na textu uvnitř párového <a> tagu. U obrázků s odkazem je správným krokem vyplnit i atribut title s výstižným pojmenováním obsahu stránky, na kterou odkazují. Pro Vás je důležité kolik webů odkazuje na Vaše stránky, ne kolik odkazů vede z Vašich stránek. Samozřejmě platí, že kvalitní stránky přidávají více na Vašem hodnocení. Katalogů je spousta a hodně z nich nemá dostatečné prolinkování jednotlivých sekcí, takže vám moc nepomůžou.

Úspěch v dnešní době závisí především na internetových vyhledávačích. Nespočet přístupů na Vaše stránky je realizováno právě přes ně. "Být vidět" je dnes nutnost, ovšem ne za každou cenu. Úmyslné přidávání desítek klíčových slov na stránku (i neskrytých) je v mnoha případech za nějaký ten čas penalizováno ze strany vyhledávačů a je hodně těžké se dostat zpět na top pozice ve výsledcích vyhledávání.

Tématické zpětné odkazy hodně pomůžou, ale nejsou jediným krokem k první příčce. Algoritmy pro řazení výsledků ve vyhledávačích se stále mění, proto je důležité udržovat stránky moderně koncipované a být vždy před konkurencí. Sepsal jsem ze svých zkušeností pár nejdůležitějších bodů pro úspěšný web:

 • Stránky by měly být validní (bez chyb) a zobrazovat se ve všech prohlížečích stejně.
 • Obsah by měl být dobře stylizovaný a středně rozsáhlý. Duplicitní obsah může vašemu webu uškodit, proto bezhlavě nekopírujte texty z internetu a radši vytvořte svoje vlastní, unikátní. Nadpisy jednotlivých sekcí doporučuji dělat pomocí tagů <h1> případně <h2>,<h3>.
 • Nadpis <h1> by měl být na stránce pouze jednou a vystihovat zbývající obsah dané stránky.
 • Obrázky by měly obsahovat v atributu "alt" výstižné pojmenování. Obrázky používejte pouze tam, kde je to opravdu nezbytně nutné - CSS styly dokáží už mnoho věcí plně nahradit. Moderní internetoví crawleři (roboti vyhledávačů) umí přečíst pouze text, obsah obrázků nepřečtou. To samé platí pro Flash weby.
 • Fráze "a další..." nebo "apod." používejte co nejméně. Buďte věcní a pamatujte, že každé konkrétní slovo vyhledávací Bot přečte, zaindexuje a bude se pak zobrazovat ve fulltextovém vyhledávání.
 • CSS styly a JavaScript umisťujte do externích souborů. Zdrojový kód se zmenší a zjednodušší. Navíc se zrychlí načítání dalších stránek, protože soubory (ať už css nebo js) jsou uloženy v cache prohlížeče.
 • Neodkazujte na stránky se škodlivým softwarem nebo spamem. Pro nedůvěryhodné servery lze použít v odkazu atribut rel="nofollow", kterému většina robotů rozumí. Google již údajně nezpracovává.
 • Na stránce by nemělo být více než 100 odkazů. Při větším počtu se vystavujete problémům s indexací vašeho webu, v některých případech i penalizaci.
 • Meta tagy jsou už nejspíše za zenitem. S meta tagem "keywords" nakládá dnes pouze vyhledávač Yahoo, meta tag "description" bych použil pouze na hlavní stránku - Google ochotně indexuje, Seznam už opět ne.
 • Název <title> by měl být pro všechny Vaše stránky unikátní. Měl by stručně vystihovat obsah dané stránky.
 • URL adresa by měla být srozumitelná pro návštěvníky i pro internetové crawlery. http://www.mojedomena.tld/?p=1&s=5 by se v nejlepším případě mohla nahradit za http://www.mojedomena.tld/zpravy/policie-zatkla-celosvetove-hledaneho-cizince.html. Tohoto výsledku lze dosáhnout přes hojně používaný mod_rewrite. Obecně se doporučuje méně než 4 lomítka v adrese.
 • Pokud ještě Vaše stránky nemají svůj sitemap (mapu stránek), vytvořte jí. Ulehčíte tak práci vyhledávačům při indexování obsahu.
 • Soubor robots.txt by měl na kořeni Vašeho webu minimálně existovat, v lepším případě by měl internetovým robotům říkat, co mohou indexovat a co ne.
 • Dobrá navigace, design a kvalitní obsah stránek Vám zaručí spokojenost návštěvníků, kteří se k Vám budou rádi vracet.

Faktorů je mnohem a mnohem víc. Některá se nedají ovlivnit (stáří stránky, případně celého webu), další jsou specifické pouze pro určitý vyhledávač. Pokud se chcete o SEO optimalizaci dozvědět více, tak doporučuji tuto stránku vytvářenou s předními odborníky na SEO a SERP (anglicky), případně český projekt SEOfaktory.cz na optimalizování stránek pro vyhledávač Seznam. Při vývoji webu se vžijte do návštěvníka, co by ho mohlo zajímat, co by mohl hledat, a podle toho uspořádejte Váš web. Stránky jsou přece pro lidi a ne pro vyhledávače :-).